GETIN NOBLE BANK – zabezpieczenia roszczeń kredytobiorców

Szanowni Państwo, z radością informujemy, że klienci kancelarii skutecznie uzyskują zabezpieczenia swoich roszczeń w sporach sądowych przeciwko Getin Noble Bank. Jednym z takich przypadków jest postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny z dnia 20 października 2022 r. wydane w sprawie o sygnaturze akt XXVIII C 16564/22, na postawie którego Sąd udzielił zabezpieczenia roszczenia naszych klientów o ustalenie nieważności kredytu hipotecznego poprzez wzajemne unormowanie praw i obowiązków stron polegające na wstrzymaniu obowiązku kredytobiorców dokonywania spłat rat kapitałowo – odsetkowych w wysokości i terminach wynikających z ww. umowy – od dnia wydania postanowienia do dnia uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w niniejszej sprawie.

Po wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku kredytobiorcy posiadający kredyt w CHF, w szczególności przy spłaconym już kapitale, obawiają się czy uda im się odzyskać nadpłacone środki od Banku po orzeczeniu przez sąd nieważności umowy.

Pomimo rozbieżności orzeczniczych pojawiąjących się nawet w tzw. wydziale frankowym, kancelaria w wielu sprawach z sukcesem takie zabezpieczenia uzyskuje dla swoich klientów.  Sędziowie powołują się bowiem, na przepis art. 135 ust. 1 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, zgodnie z którym postępowanie egzekucyjne lub zabezpieczające skierowane do majątku podmiotu w restrukturyzacji wszczęte przed wszczęciem przymusowej restrukturyzacji podlega umorzeniu, natomiast zgodnie z ust. 4 wskazanego przepisu w czasie trwania przymusowej restrukturyzacji w stosunku do podmiotu w restrukturyzacji niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego i postępowania zabezpieczającego. Kancelaria nie zgadzając się z tym stanowiskiem wielokrotnie również składając zażalenia na postanowienia odrzucające ww. wniosek powołuje art. 70 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r. z którego nie można wnioskować, aby ustawodawcy unijnemu zależało na zablokowaniu drogi do uzyskania i realizacji form zabezpieczenia, mających na celu de facto wstrzymanie realizacji świadczeń, które z dużą dozą prawdopodobieństwa okażą się nienależne.

Nie ulega wątpliwości, że najskuteczniejszym sposobem, aby uwolnić się od kredytu frankowego, jest pozwanie banku. Ta decyzja wymaga jednak odpowiednich środków, czasu oraz cierpliwości. Niestety pomimo pozwania banku o unieważnienie lub odfrankowienie zawartej umowy kredytowej, comiesięczne raty kredytu należy płacić, dopóki sąd nie uwzględni powództwa i dopóki wyrok nie stanie się prawomocny. Sądy jednak dopuszczają możliwość zawieszenia spłaty kredytu po pozwaniu banku, nawet w przypadku Getin Noble Bank. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Interes ten istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Z wydanych rozstrzygnięć zadowoleni są oczywiście kredytobiorcy, natomiast banki mają poważne powody do obaw ze względu na rosnącą ilość pozytywnie rozpatrzonych wniosków o zabezpieczenie. Nasi klienci nie muszą zatem spłacać dalszych rat kredytu, aż do czasu uprawomocnienia się wyroku w ich sprawie.

Menu